Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje barw światła

2020-02-07
Rodzaje barw światła
Barwa światła to drugi obok jego natężenia czynnik, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie do domu. Podczas gdy natężenie ma wpływ na ostrość widzenia, barwa światła decyduje o nastroju i atmosferze w pomieszczeniu. Nieodpowiednio dobrana może negatywnie odbijać się na naszej produktywności i samopoczuciu, dlatego warto zawczasu zastanowić się nad głównym przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń, by móc zaplanować oświetlenie o odpowiedniej barwie. Jaka barwa światła będzie zatem dobra do kuchni, a jaka do sypialni?

Rodzaje barw światła i ich wpływ nasze samopoczucie

 Barwa światła zależy od jego temperatury barwowej. Wyraża się ją w Kelwinach (K) –im wyższy jest ten wskaźnik, tym światło chłodniejsze. I tak światło ciepłe, to światło o temperaturze barwnej poniżej 3500K, światło neutralne osiąga wartość powyżej 4000K, ale nie więcej niż 4500K, a barwa zimna ma powyżej 5500K..

 Gdybyśmy chcieli przypisać do tej skali konkretne przykłady, to najcieplejszym światłem świeci świeca (2000K), nieco silniej tradycyjna żarówka wolframowa (2700K), wschodzące słońce emituje światło o temperaturze 3500 K, świetlówka świeci światłem neutralnym o temperaturze 4500K, światło dzienne osiąga temperaturę barwową o wartości 6500K. Najchłodniejsze, spotykane w przyrodzie światło, to błyskawica, która emituje światło o barwie 30000K.

Każdy z wymienionych rodzajów oświetlenia w inny sposób oddziałuje na nasz organizm:

 ·        Światło zimne silnie pobudza i sprzyja koncentracji. Stosuje się je w warsztatach, gabinetach dentystycznych, halach produkcyjnych i innych miejscach, w których wykonuje się prace wymagające dużej precyzji. Dobrze sprawdza się także jako oświetlenie punktowe w pomieszczeniach biurowych.

 ·        Światło neutralne również ma właściwości pobudzające. Jednocześnie nie przekłamuje kolorów, dzięki czemu dobrze sprawdza się jako oświetlenie ogólne. Stosowane jest często w budynkach użyteczności publicznej i biurach.

 ·        Światło ciepłe nadaje wnętrzu przytulności, dobrze się przy nim wypoczywa. Pobudza wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu.

 Projektując oświetlenie w domu, warto mieć na uwadze wszystkie te zależności. W innym wypadku może się okazać, że świecąca zbyt chłodnym światłem lampa w sypialni utrudnia nam zasypianie, a ciepłe światło w łazience, choć idealne podczas relaksu w wannie, nie pozwala na wykonanie precyzyjnego makijażu.


Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 281 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-06
Wszystko super
2024-06-27
Super obsługa klienta szybka komunikacja, produkt zgodny z opisem
pixel