Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Odpowiednie natężenie światła ledowego

2020-02-07
Odpowiednie natężenie światła ledowego
Natężenie światła to inaczej gęstość promieni świetlnych emitowanych przez żarówkę, czy też inne źródło światła. Im wyższa, tym ostrzejszy staje się widziany przez oko obraz. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak ta zależność wpływa na nasze życie, mimo, że ma ogromne znaczenie. Zarówno zbyt intensywne, jak i zbyt słabe światło może mieć negatywny wpływ na wzrok, dlatego warto zadbać o to, by natężenie oświetlenia było optymalne dla oczu. Co to właściwie jednak oznacza?

Natężenie światła: jednostka, przykładowe wartości, narzędzia do mierzenia

Natężenie światła mierzy się w luksach (w skrócie - lx). Natężenie światła o wartości 1 luksa na danej powierzchni, otrzymamy wtedy, kiedy strumień świetlny o wartości 1 lumena będzie padał na powierzchnię jednego metra kwadratowego. Natężenie światła równe 20 luksom pozwala nam rozpoznać rysy twarzy znajomej osoby, przy 50 luksach jesteśmy już w stanie wykonywać proste, codzienne czynności. Im bardziej precyzyjne, wymagające uwagi i zaangażowania czynności wykonujemy, tym wyższe powinno być natężenie. Natężenie światła, jakie otrzymujemy na co dzień z naturalnych źródeł stanowi skalę bardzo rozszerzoną. I tak na przykład księżyc w pełni jest w stanie dostarczyć nam natężenie światła o wartości 1 luksa, w lipcu, kiedy niebo nie jest zachmurzone, w południe możemy otrzymać nawet 100 000 luksów, a listopadzie i grudniu, kiedy niebo jest zachmurzone, w południe otrzymamy od 1000 do 2000 luksów.

 I tak w salonie specjaliści zalecają, aby natężenie światła wynosiło co najmniej 100 luksów. W takim świetle można efektywnie wypoczywać, nie uda się nam jednak w pełni skoncentrować, dlatego na stanowisku pracy potrzebne będzie już 200 – 300 luksów w przypadku pracy fizycznej i 500 luksów dla stanowisk komputerowych. Najostrzejszego oświetlenia wymagają prace wymagające ogromnej precyzji - przykładowo, pracownicy zakładów jubilerskich dysponują lampami emitującymi światło, dzięki któremu można uzyskać natężenie światła o wartości  nawet 1000 lx.

 Do profesjonalnego pomiaru natężenia światła służą specjalne luksomierze. W domowych warunkach można posłużyć się cyfrowym aparatem fotograficznym lub zbadać ilość luksów przy pomocy specjalnej aplikacji mobilnej (np. Lux Meter). Dokładność tej metody będzie jednak nieporównywalnie niższa.

Jak uzyskać optymalne natężenie światła w miejscu pracy przy pomocy technologii LED?

 Opisane powyżej wartości natężenia światła regulują odpowiednie normy, których każdy pracodawca musi przestrzegać. Jak zrealizować je w praktyce? W pierwszej kolejności należy zadbać o to, by pracownicy mieli dostęp do naturalnego światła słonecznego, które jest najzdrowszym rodzajem oświetlenia. Jego poziom (zwłaszcza w miesiącach zimowych i jesiennych), jest jednak niewystarczający, dlatego jesteśmy zmuszeni wspomagać się oświetleniem sztucznym. Jeśli będzie ono właściwie dobrane, pod kątem m.in. barwy i ilości światła, jak także przeznaczenia danych pomieszczeń,  komfort pracowników nie powinien ulec  pogorszeniu. Ponadto niektóre z dostępnych na rynku oświetleniowym rozwiązań są w stanie działać stymulująco, emitując chłodno – białe światło, sprzyjające koncentracji. Chodzi tu oczywiście o technologię LED.

 Aby źródło LED emitowało światło o optymalnym natężeniu, należy dokładniej przyjrzeć się jego parametrom. Na każdej oprawie i żarówce LED znajduje się oznaczenie wskazujące ilość emitowanego przez nie światła, określona w lumenach. W uproszczeniu można przyjąć, że im będzie ich więcej, tym większe natężenie światła w pomieszczeniu uzyskamy. Dodatkowo pod uwagę trzeba wciąć także powierzchnię pomieszczenia, jakie planujemy oświetlić i ilość znajdujących się w nim źródeł światła. Należy zwrócić uwagę, że LED-owy zamiennik 60 W żarówki musi emitować strumień świetlny o wartości 806 lumenów, a LED-owy zamiennik 75W, czy też 100W odpowiednio: 1055 lm i 1521 lm. Nie bez znaczenia jest też kształt zastosowanego źródła światła. Żarówki w kulistej formie emitują bardziej rozproszone, a więc mniej intensywne światło. Oprawy o mniejszym kącie rozsyłu światła (25-30 stopni) pozwalają natomiast uzyskać oświetlenie o większym natężeniu. Ostatnim czynnikiem, jaki powinniśmy wciąć pod uwagę, wybierając światła LEDowe jest charakter danego pomieszczenia. Silniejsze żarówki, które emitują światło większym strumieniu świetlnym, powinniśmy kupować z myślą o miejscach, w których pracujemy, słabsze do tych miejsc, w których mamy w zwyczaju się relaksować. 


Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 281 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-07
Wszystko super, kontakt telefoniczny i informacje związane z zamówieniem oraz podpowiedzi na najwyższym poziomie, polecam.
2024-06-26
Wszystko wporzo
pixel